شیمی

علم شيمي

نظافت اثاثيه و لكه گيري

نظافت اثاثيه و لكه گيري

نظافت اثاثيه و لكه گيري

معمولاً براي سفيد كردن ملحفه هايي كه پس از چند بار شستن، زرد رنگ مي شود از لاجورد (نيل ) استفاده مي كنند، ولي طريقه زير به مراتب بهتر است:

در يك ظرف آب جوش ، مقداري هيدرو سولفيت بريزيد ، البته هر چه مقدار هيدرو سولفيت بيشتر باشد ملحفه ها سفيد تر مي شود

مدت ده دقيقه ملافه ها را در داخل اين محلول قرارداده و بگذاريد بجوشد، البته اگر ظرف در دار انتخاب كنيم بهتر است چون بوي بسيار زننده اي از آن خارج مي شود. بعد از ده دقيقه ملحفه ها را بيرون آورده و مجدداً با آب بشویيد، خواهيد ديد كه ملحفه هاي زرد كاملا سفيد شده اند.

تذكر اين نكته لازم است كه ضد عفوني كردن ملحفه ها براي بيمارستان ها ، امري ضروري است.

نظافت ظروف نقره               

براي نظافت ظروف نقره بايد از جوش شيرين استفاده كرد ، بدين ترتيب كه جوش شيرين را در آب حل مي كنيد و ظرفها را در آن مي شویيد و سپس براي اين كه ظرفها برّاق بماند و تار نشود ، آنها را بلافاصله كاملا خشك مي كنيد.

تميز كردن شيشه هاي پنجره :

براي اين كه شيشه هاي پنجره كاملاً تميز شود، بهترين راه آن است كه داخل يك سطل آب ، يك ليوان الكل بريزيد و شيشه ها را با آن شستشو دهيد ، ولي چنانچه الكل در دسترس نبود ، مي توانيد به جاي الكل ، سركه را با آب مخلوط كنيد .

براي تميز  كردن آیينه نيز مي توان از همين طريق استفاده كرد .

چنانچه لكه رنگ روي شيشه باشد و با آب و الكل و يا آب و سركه پاك نشد ، مي توان از آسيتون استفاده كرد ، بدين نحو كه يك تكه پنبه را به آسيتون آغشته و روي لكه مي كشيد تا پاك شود ، براي خشك كردن شيشه ها و آیينه هاي شستشو داده شده، بهترين راه، استفاده ازكاغذ روزنامه است .

نظافت دوش و شير آب ، دستشوئي ، وان :

دوش و شير آب را ابتدا بايد با محلول جوش شيرين تميز كرد و بعد با پارچه كاملا خشك كرد، براي نظافت وان يا دستشویي از مايعات مخصوص استفاده مي كنند بدين ترتيب كه محلول را با پارچه زبري به  تمام بدنه وان يا دستشویي مي كشند تا كاملاً كثافت آن گرفته شود و بعد با آب ولرم ، وان يا دستشوئي را مي شويند و بعد مجدداً با پرمنگنات شستشوي ديگري      مي دهند. براي اين كه رنگ پرمنگنات از ميان برود از محلول 5% هيدروسولفيت استفاده مي كنند . بااين وجود، چنانچه باز هم لكه هاي زرد رنگ وان يا دستشوئي پاك نشد، با استفاده از سيمهاي نرم و آسيتون و يا نفت ، لكه ها را پاك مي كنند.

 طرز نظافت ديوارها

اگر رنگ ديوار لعابي باشد ،در صورت كثيف شدن به هيچ وجه نمي توان شستشو كرد ، چنانچه لكه كوچكي داشته باشد فقط با مداد پاك كن يا خمير نان سفيد، ممكن است قسمتي از آن تميز شود؛

ديوارهايي كه داراي رنگ پلاستيك باشد مي توان به كمك ابر، با آب و صابون شست و با ابر خشك كرد. بايد توجه داشت كه در موقع شستن، دست به طور عمودي حركت كند. در اين صورت حركت دست به موازات و در جهت      قلم موي رنگ زني خواهد بود .

ديوار هايي را كه با كاغذ ديواري غير قابل شتشو پوشانده شده مي توان با پارچه نرمي گردگيري كرد و اگر لكه اي داشته باشد بايد با مداد پاك كن از بين برد.

كاغذ ديواري قابل شستشو را با كمي آب و صابون بايد شستشو داد و كف صابون را با پارچه نمدار از ميان برد و با پارچه ديگري خشك كرد.

نظافت بطري و ليوان :

براي تميز كردن بطريهاي خالي و ظروف آبليمو و ليوان شيشه اي ، شن نرم و يا سركه و نمك را در داخل ليوان يا بطري پر از آب ريخته و تكان دهيد، خود به خود پاك و براق مي شود.

نظافت فرش :

براي نظافت فرش، بهترين راه آن است كه تفاله چاي را مرطوب كنيد و روي فرش بريزيد و بعد با جاروي سيخي تفاله ها را جارو كنيد، البته اگر رنگ فرش روشن  باشد، نمي توان از تفاله چاي استفاده كرد زيرا رنگ فرش را تيره مي كند. براي برطرف كردن لكه هاي فرش هم مي توان از پودر لباسشویي و شامپو هاي مخصوص  استفاده كرد.

براي نظافت فرش موكت، اول بايد با جارو برقي خاك آن را كشيد و بعد با پودر لباسشویي يا شامپو مخصوص وابر، لكّه هاي آن را گرفت .

 

طرز برطرف كردن لكه هاي نوشابه ها :

اگر لباس يا ملحفه يا شيءپارچه أي ديگر ، بر اثر ريختن نوشابه هاي مختلف لكه شود ، براي برطرف كردن آن ، بهترين راه استفاده از آب اكسيژنه است . اگر روي پارچه نخي بر اثر ريختن چاي لكه شود ، در صورتي كه بلافاصله آن را با آب و صابون بشوئيد ، لكه برطرف مي شود ، ولي اگر مدتي بگذرد ، براي برطرف كردن لكه ، بايد از آب ژاول استفاده كرد .

زردي اتو :

اگر لباس يا پارچه ، در اثر داغ بودن اتو ، كمي زرد شده باشد ، مي توان اين زردي را با استفاده از آب اكسيژنه يا محلول براكس برطرف نمود .

1-زرد ي پارچه هاي كتاني سفيد : ابتدا با آب داغ ومواد پاك كننده شسته سپس حدود نيم ساعت در آب داغ خيس كنيد و بعد از آن طبق معمول مجدا شستشو خارج كنيد  در صورت نياز اين عمل را تكرار كنيد .

2-زردي پارچه هاي سفيد رنگ نايلوني: ابتدا  يكشب پارچه هاي لكه داردرمحلول پاك كننده ه اي  آنزيم داريا سفيدكنند هاي اكسيژنه بمانند تا خوب خيس بخورد  سپس آن رابا مواد پاك كننده بيشتر از معمول و آب داغ بشوريد و مجدا از سفيد كننده هاي اكسيژنه استفاده نمائيد .

سوس گوجه فرنگي :ابتدا آنرا درآب سردبا ماده پاك كننده فراوان  بخيسانيد سپس طبق معمول آنرا با يك ماده سفيدكننده شسته و آبكشي نمائيد

شكلات : روي لكه را اسپري پاك كننده بپاشيد چنانچه لك باقي ماند و پاك نشد با ماده سفيد كننده آن را بشوئيد .

لك سبزي :آن را در يكي ازموادآنزيم داربخيسانيد چنانچه لك پاك نشد با يك ماده سفيد كننده وآب جوش بشوئيد

لكه آب ميوه :

لكه ميوه بر دو قسم است :

الف ) ميوه هايي كه رنگين هستند مثل گيلاس ، انار ، شاه توت . و اين قبيل لكه ها را مي توانيد با محلول ده درصد هيدروسولفيت دو سود برطرف كنيد .

ب)لكه هايي كه ازميوه هاي بي رنگ ايجاد مي شود، مانند سيب ، گلابي و امثال اينها . با شستن معمولي با آب و پودر لباسشوئي برطرف مي گردد .

پارچه را در آب سرد بخيسانيد و آن را با مواد سفيد كننده بشوئيد .

آشاميدنيها (قهوه ؛چاي ؛ نوشيدنيها ي الكلي يا غير الكلي ) : ابتدا با آب سرد خيس كنيد . سپس آن را به يك ماده لك برنده يا سفيد كننده شسته و بعد آن را همراه با ماده لكه زدا يا سفيد كننده بشوئيد ضمنا  توجه داشته باشيدكه چنانچه لكه ها قديمي است  از مواد آنزيم دار استفاده نكنيد .

قهوه چاي ( همراه مواد شيرين كننده ) :  فوراآن را با آب سرد بشوئيد اگرلكه خشك است مي بايست ابتدا حدود نيم ساعت در اب سرد بخسانيد سپس لكه را با مواد پاك كننده بشوريد .

قهوه ؛چاي ( همراه با خامه ) : با آب كاملا داغ و ماده پاك كننده بشوئيد از مواد سفيد كننده مي توانيد استفاده كنيد چنانچه لكه ها  قديمي است  با مواد آنزيم دار بشوريد  

لكه شمع : اگربراثرريختن موادشمعي لكه ايجاد شود ابتدا موم يا مواد شمعي را با يخ سفت كنيد و بعد قشري را كه روي لباس يا پارچه بوجود آمده باپشت كاردپاك كنيد. روي لكه و زير آن را بين دو عدد دستمال كاغذي سفيد قرارداده و روي آن اتوي داغ بكشيد.دستمال كاغذي ها را چند بار عوض كنيد تا موم بيشتري را به خود جذب كرده تا از انتقال  لك به قسمت هاي ديگر جلوگيري شود . سپس با دستمال كاغذي خشك كنيد بگذاريد پارچه خشك شود و بعد آن را با اب داغ بشوئيد اگر رنگي روي پارچه باقي ماند آن را مجدا با موادسفيد كننده شستشودهيد . يا مي توان با الكل پاك كرد

نوار چسب ؛ ادامس و چسب مايع : سطح ماده چسبنده را با مالش يك تكه يخ سفت كرده و سپس با پشت كارد بتراشيد با الكل پاك كنيد؛ سپس آن را با آب گرم بشوريد .

لكه جوهر : ابتدا لكه را با محلول پرمنگنات پتاسيم دو درصد بشوئيد ، چند دقيقه صبر كنيد تا محل لكه به رنگ قهوه  أي درآيد ، سپس روي آن محل اندكي اسيد اكزاليك ده درصد بريزيد تا كاملا بي رنگ شود و لكه برطرف گردد اگر پارچه رنگ شده نخي باشد ، مي توان آن را با آب ژاول پاك كرد لكه هاي جوهرخودكاررا روي يك دستمال كاغذي قرارداده روي محل لك شده را موادپاك كننده بماليد ويا روي آن پاك كننده هاي الكل داراسپري كنيدچنانچه ازلكه ها باقي مانده اند؛ اين عمل را تكراركنيد ؛سپس شسته و آبكشي نمائيد لكهاي  جوهر بسختي پاك ميشود يا  معمولا پاك نمي شود،سعي كنيد باآب آن را بشوئيد اين عمل را چندين بارتكراركنيد تا زماني كه لك باقي نماند چنانچه پاك نشدآن را در مخلوطي از نصف استكان چايخوري  آمو نياك خانگي و دوليتر آب گرم به مدت يك شب  بخيسانيدمجدا با اب داغ  بشوريد

لكه خورش :براي برطرف كردن لكه خورش ، پارچه را با پودر لباسشوئي بشوئيد و چنانچه رنگي روي پارچه باقي ماند مي توانيد آن را با محلول دو درصدپرمنگنات دو پتاسيم و اسيد اكزاليك برطرف كنيد .

تخم مرغ : آن را با يكي ازموادآنزيم دار بمدت  چند ساعت  بخيسانيدسپس آن را بشوئيد .

لبنيات (شير ؛خامه ؛بستني؛ماست ؛ پنير و ) : آن را با مواد پاك كننده بشوريد .

خردل : آن را با آب صابون بشوئيد چنانچه پاك نشد و براي پارچه ضرر نداشت ميتوان  با مواد سفيد كننده كلر دار بشوريد  

لك چربي :اين قبيل لكه ها ، با محلول آب گرم و پودر لباسشويي به آساني برطرف مي شو د چربي حيواني ؛روغن سالاد ؛ كره ؛ مايونز ؛ روغن آشپزي ؛  روي لكه هاي كوچك را اسپري  مخصوص لكه زدا بپاشيد سپس با يك ما يع پاك كننده در بالاترين دماي آب كه براي پارچه مضر نباشد آن را شستشو دهيد.

لك شيرخشك بچه: در يكي از موادآنزيم دار چند ساعت بخيسانيد سپس بطورمعمول بشوئيد

لوازم آرايشي  : در يكي از مواد آنزيم دار بخسانيد و سپس آن را با صابون بشوريد تا زمانيكه لكه پاك شود

دئو دورانت و مواد ضد عرق : پس از 15 دقيقه خسانيدن ازموادسفيد كننده استفاده كنيد

رنگ پارچه:  منظور رنگي كه از پارچه ديگر سرايت كرده است ابتدا با مواد آنزيم دار بشونيد سپس با مواد سفيد كننده كلر دار  بشوريد

لك مواد نرم كننده پارچه:  لك را خيس كنيد با آب و صابون بشوئيد چنانچه لك باقي ماند با  الكل آنرا پاك كنيد  .

لاك ناخن : پاك كردن بعضي از لك هاي لاك امكان پدير نيست با احتياط بايد از  موادپاك كننده لاك آسيتون استفاده كنيد

يد :در محلولي از پاك كننده هاي كلر دار بخيسانيد وسپس با محلول  تيو سولفات سديم لكه را پاك كنيد(اين محلول درداروخانه ها موجود مي باشد )و پس از پاك شدن طبق معمول بشوريد  

رژ لب :ابتدا لكه را بايك اسفنج يا پنبه حاوي محلول پاك كننده تميزكنيد. سپس بشوريد در صورت كه پاك نشده بود مجدا اين عمل تكرار شود .

عطر : با پاك كننده هاي مايع لكه راتميزكنيدوسپس بشوريد .

مركوركروم : بمدت دوساعت در محلول آب وآمونياك يا آب و سركه ( يك نيم ليتر آب دو قاشق غذا خوري سركه بخيسانيد سپس بشوريد و پس از خشك شدن چنانچه پاك نشده بود با الكل پاك كنيد و مجدا با مواد پاك كننده يا سفيدكننده بشوريد

كپك: در آب و مواد پاك كننده يا سفيد كننده بخيسانيد و سپس با سفيد كننده هاي كلر دار بشوريد چنانچه پاك نشد مجدا با آب اكسيژنه يا محلول براكس بر طرف كنيد

لجن : ابتدا با خالي آب كشي كنيد  سپس بگذاريد خشك شود پس از خشك شدن با برس يا ماليدن پارچه به هم لكه ها برطرف ميشود ومجدا با آب داغ و پودر هاي لباسشوئي استفاده كنيد

تنباكو : پارچه را با مواد پاك كنند ه بخيسانيد سپس با سفيد كننده هاي كلر دار بشوريد .

نقاشي : اين لكه ها معمولا به سختي پاك ميشود ابتدا بايد با تينر لكه را پاك كرد و سپس با آب داغ و مواد پاك كنند بشوريد

عرق : ابتدا يكساعت در آب و مواد پاك كننده بخیسانيد و سپس با آب داغ ومواد پاك كننده طبق معمول بشوريد .

صمخ درخت : ابتدا لكه را با الكل پاك كنيد و سپس طبق معمول با مواد پاك كننده بشوريد

گرده گل يا درخت : بمدت 15 دقيقه آنرا در با مواد پاك كننده بخیسانيد و سپس طبق معمول بشوريد

واكس كفش : ابتدا با پشت كارد لكه را برداريد وبعدبمدت يك ساعت  با آب و پودر پاك كننده بخيسيانيد سپس طبق معمول با اب داغ شتشو دهيد .

قير: ابتدا با پشت كارد لكه را برداريد سپس درآب داغ با مواد پاك كننده بخيسانيد تا لكه بر داشته شود پس از آن با آب  داغ و مواد پاك كننده بيشتر بشوريد

خون : ابتدا در آب سرد به مدت نيم ساعت بخيسانيد و سپس طبق معمول بشوريد

+ نوشته شده در  شنبه سوم فروردین ۱۳۸۷ساعت 7:25  توسط ناظر